Cirkus ulice
Hravá interaktivní obrazová knížka od Dagmar Urbánkové pro děti (i dospělé), kterou mohou skládat, listovat nebo dokreslovat od nakladatelství Baobab.
Kdo vstoupí do Cirkusu ulice, neprohloupí. Směsice lidí, grimas, účesů, čepic, oblečků, tašek, kabelek, látek, zvířátek, botiček, paniček, chlápků, stařečků, fiflen, frajerů, školaček a mnohých dalších. Celkem najdete 64 obrazů na víc než 400 tisíc způsobů. Cirkus ulice je nová skládací knížka scénografky, výtvarnice a spisovatelky Dagmar Urbánkové.
Dagmar Urbánková vystudovala scénografii na KALD DAMU, vytvořila několik autorských představení (např. Mechanický cirkus), spolupracuje jako výtvarnice s divadlem Minor a připravuje pravidelné výstavy pro galerii Ponorka. Učí také ve svém v ateliéru Kolej a ráda píše, čte, sází, sklízí a chodí.
Cirkus ulice se inspiroval hravým konceptem rozřezávaných stran, který je v historii knihy přítomen už od 19. století. Dagmar Urbánková vychází z pozorování lidských typů, které běžně potkává, portrétuje je i s jejich účesy, oblečením, doplňky, zvířaty, taškami, botami i domácími zvířaty. Kromě kresby v něm využívá především koláže pestrých materiálů (papír, listy, kůže, vysušené okvětní plátky, zbytky dekorativních látek). Knihu otevírá básní v próze, která navozuje atmosféru rušné ulice, dopravních prostředků, kakofonického tepu města. Vypráví dítěti, jak různé a zvláštní lidi může potkat. A čeká ho setkání na tisícerý způsob. Dagmar totiž všechny ty lidské typy rozřezala na čtyři díly. Jsou sice ukotveny ve hřbetu knížky, ale děti si listováním v jednotlivých částech mohou svobodně sestavovat nejrůznější legrační osoby na tisíc způsobů.
Cirkus ulice je naprosto úžasná výtvarná kniha, plná nejrůznějších drobných detailů, pozorování, živosti a hry. Je to knížka, která je naprostým protipólem spotřebního zboží, kterým jsou krmeny dnešní děti. Je to také knížka současná: reflektuje ulici jako pulzující tělo města a v jednotlivých lidech vlastně skládá mozaiku dnešního světa.
Koukněte na video.
Doplňkové parametry
Kategorie: | Láska k papíru |
---|---|
Datum vydání: | 17. 09. 2012 |
Vazba: | kroužková |
Věková kategorie: | 6-12 |
Počet stran: | 76 |
ISBN: | 978-80-87060-63-6 |
Jazyk: | čeština |
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Baobab je malé rodinné nakladatelství, které vzniklo na přelomu tisíciletí v Praze. V té době Juraj Horváth dostudoval ilustraci a grafiku u Jiřího Šalamouna na pražské UMPRUM a Tereza Horváthová dostudovala francouzskou filologii na FFUK. Tereza a Juraj společně začali dělat knížky, chtěli psát a ilustrovat vlastní knihy a spolupracovat s mladými výtvarníky, kteří se někdy jen těžko dostanou k dobré práci. Chtěli společně vrátit tradici české ilustrátorské a grafické školy, která byla přerušena normalizací a divokými 90. lety. Takže Tereza s Jurajem postupně začali tvořit pevný orkuh ilustrátorů, který se postupně rozšířil na autory nejrůznějších generací, spisovatele, grafické designéry a redaktory.
Proč se Baobab jmenuje Baobab? Baobab jako takovej je majestátní strom, který roste v pouštích a jeho dřevo, plody i kůru využívají lidé k výrobě nástrojů, k jídlu i k léčení. Někdy bývá tak obří, že se do jeho dutiny ukryje celá rodina nebo v ní má ordinaci místní šaman. Baobab, jestli si dobře vzpomínáte, se také vyskytuje na planetě Malého prince. Kromě toho je navíc slovo baobab složeno ze tří nejjednodušších písmen, které se děti učí číst jako první - B, A, O.
Nakladatelství Baobab vydává především současné ilustrované knihy pro děti – obrazové knížky pro nejmenší, ilustrované příběhy, mapují české i světové klasiky obrazové knihy i nejzajímavější současníky světové ilustrace. Vychází u nich kvalitní překlady knih pro velké čtenáře v ediční řadě BigBao, knihy o dětství, výtvarné vylomeniny, ilustrované knihy pro dospělé i monografie ilustrátorů.
Pro Baobab je zásadní, aby knihy měly vlastní originální výtvarný i literární jazyk, aby děti všestranně rozvíjely prostřednictvím hry i poznávání, silného příběhu i různých žánrů, poezie i prózy.
Součástí aktivit nakladatelství Baobab jsou od začátku fungování nejrůznější malé kulturní akce, které se snažily zachytit velkou šíři aktivit jejich autorů, propojení jejich volné práce s knihami a zároveň oživit místa, kde žijeme. Od roku 2005 tak funguje multižánrový festival Baobabí léto, který probíhal nejprve v bechyňské klášterní zahradě, později na táborské Sokolské plovárně nebo na náměstí Mikuláše z Husi. Zároveň s kulturními aktivitami Baobab také od začátku inicioval drobné akce malých kvalitních nakladatelů. Právě aktivismus na poli malých nakladatelství a zároveň chuť přitáhnout čtenáře kulturním děním pak daly vzniknout jak táborskému festivalu malých nakladatelů Tabook, tak jejich dalším knihkupeckým a galerijním aktivitám.
Baobab má vlastní kamenné knihkupectví v Oldřichově ulici v pražských Nuslích.
(Gif loga Baobab převzat z webových stránek nakladatelství)