Obrazy světa

350 Kč
Skladem (1 ks)

Naprosto jedinečný vizuálně - čtenářský projekt Terezy Říčanové Obrazy světa. Interaktivní kniha v podobě krabičky se 14 samostatnými archy map a jejich knižním průvodcem. Vydané nakladatelstvím Baobab.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Jedinečný knižní projekt pro děti i dospělé, nad kterými je potřeba se sejít, popřemýšlet, bavit se a strávit čas společně.

Svět, jak jste ho ještě neviděli! Obrazy světa jsou zatím nejrozsáhlejším knižním projektem malířky, ilustrátorky a spisovatelky Terezy Říčanové. Výsledkem její tříleté práce a také neovladatelné touhy po malbě je čtrnáct přebohatých obrazů-map zobrazujících prazákladní témata a prostředí lidské existence, která člověk odpradávna zabydloval svou fantazií i reálnými událostmi. Vesmír, les, město, hrady, ledové hory, moře… Tereza Říčanová nás nechá procházet po hlubinách kolektivní i své vlastní paměti a svým jedinečným, jak sama píše, potrhlým způsobem, tak vykládá svět okolo nás. Příběhy, jevy i souvislosti  splétá v magickou síť jednotlivých obrazů, které jsou určeny k nekonečnému a podrobnému zkoumání. K obrazům je přiložen obsáhlý průvodce v němž autorka detailně popisuje jednotlivé děje, postavy a výjevy. Je to psaní poučné, vtipné a obrazné. Při zkoumání map s průvodcem se vnoříte do obrazů, jako byste byli strženi vyprávěním dobrodružného příběhu.

Tereza Říčanová je česká ilustrátorka a spisovatelka, která vystudovala ilustraci a grafiku v ateliéru Jiřího Šalamouna. Tvoří knihy pro děti, píše je i ilustruje sama, hraje divadlo, lektoruje výtvarné workshopy, tančí. Za své knihy získala řadu ocenění, včetně Nejkrásnější knihy ČR i Zlaté stuhy a byla nominována na cenu Magnesia Litera za obrazové album Noemova archa. 

Obrazy světa sestávají ze 14 map a knižního průvodce po nich. Mapy jsou malované v typickém autorčině stylu (umrněné řídké temperky nanášené vypelichaným štětcem) plné jásajících barev, které zahřejí v tomto počasí jako hrnek svařeného vína. Některé z map se jmenují: Vzduch, Moře, Podzemí, Hory, Les, Město, Dům, Lidé. Třeba na té straně o lidech, je jedna strana věnovaná mužům (je na ní například Ježíš, Drákula, revolver, zapalovač, opasek) a druhá ženám (Ježibaba, Mylejdy, Marie s miminkem, kbelík s hadrem a prstýnek).

A toto vzkazuje Tereza Říčanová: „Děti se naučí hledat a orientovat v mapách a také nějaké pravdy a zajímavosti, ale i legendy, vtipy, omyly a nesmysly o světě. Výsledkem by měla být zábava, vizuální potěšení a podpora zdravého úsudku. Kdybyste třeba nevěděli, že ta kulatá nádoba kónického tvaru se svrchním držadlem je kýbl a že ta podivná šedivá věc v jeho blízkosti je hadr, můžete si to podle souřadnic na obrazech předtištěných vyhledat v přiloženém průvodci! Orientaci zdar!“

Video ale bude lepší než tisíc slov.

Doplňkové parametry

Kategorie: Knihovna
Materiál: papír
Pro koho: pro ni, pro něj, pro děti
Raddar standardy a kritéria: vegan, recyklovaný / recyklovatelný, bez plastů, šetrné k životnímu prostředí, férové pracovní podmínky, česko-slovenská tvorba
Datum vydání: 16.12.2016
Vazba: brožovaná
Věková kategorie: od 6 let, pro celou rodinu
Počet stran: 192
Jazyk: čeština
ISBN: 978-80-7515-044-8

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Baobab je malé rodinné nakladatelství, které vzniklo na přelomu tisíciletí v Praze. V té době Juraj Horváth dostudoval ilustraci a grafiku u Jiřího Šalamouna na pražské UMPRUM a Tereza Horváthová dostudovala francouzskou filologii na FFUK. Tereza a Juraj společně začali dělat knížky, chtěli psát a ilustrovat vlastní knihy a spolupracovat s mladými výtvarníky, kteří se někdy jen těžko dostanou k dobré práci. Chtěli společně vrátit tradici české ilustrátorské a grafické školy, která byla přerušena normalizací a divokými 90. lety. Takže Tereza s Jurajem postupně začali tvořit pevný orkuh ilustrátorů, který se postupně rozšířil na autory nejrůznějších generací, spisovatele, grafické designéry a redaktory.

Proč se Baobab jmenuje Baobab? Baobab jako takovej je majestátní strom, který roste v pouštích a jeho dřevo, plody i kůru využívají lidé k výrobě nástrojů, k jídlu i k léčení. Někdy bývá tak obří, že se do jeho dutiny ukryje celá rodina nebo v ní má ordinaci místní šaman. Baobab, jestli si dobře vzpomínáte, se také vyskytuje na planetě Malého prince. Kromě toho je navíc slovo baobab složeno ze tří nejjednodušších písmen, které se děti učí číst jako první - B, A, O. 

Nakladatelství Baobab vydává především současné ilustrované knihy pro děti – obrazové knížky pro nejmenší, ilustrované příběhy, mapují české i světové klasiky obrazové knihy i nejzajímavější současníky světové ilustrace. Vychází u nich kvalitní překlady knih pro velké čtenáře v ediční řadě BigBao, knihy o dětství, výtvarné vylomeniny, ilustrované knihy pro dospělé i monografie ilustrátorů.

Pro Baobab je zásadní, aby knihy měly vlastní originální výtvarný i literární jazyk, aby děti všestranně rozvíjely prostřednictvím hry i poznávání, silného příběhu i různých žánrů, poezie i prózy. 

Součástí aktivit nakladatelství Baobab jsou od začátku fungování nejrůznější malé kulturní akce, které se snažily zachytit velkou šíři aktivit jejich autorů, propojení jejich volné práce s knihami a zároveň oživit místa, kde žijeme. Od roku 2005 tak funguje multižánrový festival Baobabí léto, který probíhal nejprve v bechyňské klášterní zahradě, později na táborské Sokolské plovárně nebo na náměstí Mikuláše z Husi. Zároveň s kulturními aktivitami Baobab také od začátku inicioval drobné akce malých kvalitních nakladatelů. Právě aktivismus na poli malých nakladatelství a zároveň chuť přitáhnout čtenáře kulturním děním pak daly vzniknout jak táborskému festivalu malých nakladatelů Tabook, tak jejich dalším knihkupeckým a galerijním aktivitám.

Baobab má vlastní kamenné knihkupectví v Oldřichově ulici v pražských Nuslích. 

IMG-5007

(Gif loga Baobab převzat z webových stránek nakladatelství)